سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمارهای عجیب و باورنکردنی

از طرفی دوست داریم این آمارها را باور کنیم و از طرفی دیگر همین نیمچه‌عقلی که برایمان باقی مانده، مانع قبول این آمارهاست.

 

وبلاگ > موسوی، سیدعبدالجواد - این روزها آمارهایی که از سوی مراکز رسمی و غیررسمی ارائه می‌شود، آنقدر امیدوارکننده است که حقیقتاً دچار مشکل شده‌ایم.

 

از طرفی دوست داریم این آمارها را باور کنیم و از طرفی دیگر همین نیمچه‌عقلی که برایمان باقی مانده، مانع قبول این آمارهاست.

 

شنیدن آمار بالای کسانی که در سال گذشته مشغول به کار شدند، در گوش‌ها آهنگ خوشی دارد اما دیدن خیل بیکارانی که در کنار خیابان افسرده و مغموم به افقی نامعلوم خیره شده‌اند، همه تصوراتت را به هم می‌ریزد. از شنیدن اخبار فروش بالای فیلم دلت غنج می‌رود و از اینکه سینمای بدنه تا این حد می‌تواند روی پای خودش بایستد، به خودت می‌بالی اما با دیدن ورودی خلوت سینماها حیران می‌مانی که کدام را باور کنی. من آنقدرها هم ساده‌دل نیستم که توقع حقیقت‌گویی تام و تمام از بزرگان داشته باشم. به هر حال آنها جزو خسروانند و صلاح مملکت خویش را از من و شما بهتر می‌دانند. حتماً مصلحتی را درنظر می‌گیرند و چیزهایی را می‌بینند که دیگران از درک و فهم آنها عاجزند. نباید یک‌طرفه به قاضی رفت، معذوریت‌ها را هم باید درنظر گرفت.

 

بگذارید خاطره‌ای بگویم تا شاید منظورم را بهتر متوجه شوید. روزی یکی از مدیران فرهنگی را دیدم که سخت پریشان به نظر می‌رسید. علت را جویا شدم. گفت: «بر سر دوراهی عجیبی قرار گرفته‌ام و نمی‌دانم چه تصمیمی باید بگیرم. از سویی باید آبروی نظام و کشورم را درنظر بگیرم و از سویی دیگر موازین شرعی را،‌ اما ظاهراً این‌دو در این موضوع خاص با هم جمع نمی‌شود.» ماجرا از این قرار بود که این بنده خدا می‌بایست گزارشی از سرانه مطالعه و تیراژ مطبوعات در ایران به مجامع بین‌المللی ارائه می‌داد.

 

آمار بالا اعتبار ایران را افزایش می‌داد و امتیازهایی برای کشور و نظام به ارمغان می‌آورد، کاری که مدیران پیش از او به راحتی انجام می‌دادند اما آمار حقیقی ممکن بود به شأن و حیثیت نظام و انقلاب صدمه بزند، چه باید می‌کرد؟ من نمی‌دانم آن بنده خدا در نهایت چه کرد اما این‌قدر می‌دانم من هم اگر جای او بودم، دچار چنین تناقضی می‌شدم.

 

این را گفتم تا بدانید من هم چیزهایی از قبیل «معذوریت» و «مصلحت» را می‌فهمم اما این را هم می‌دانم که بالاخره آمار ارائه‌شده باید کمی هم با عقل جور دربیاید. یعنی بالاخره نشانه‌هایی ولو کمرنگ از آمار ارائه‌شده را باید دید وگرنه مردم به همه چیز بی‌اعتماد می‌شوند و فردا روز که مصلحت‌ها و معذوریت‌ها دست از سرمان برداشت و خواستیم برای رضای خدا و خلق خدا حقیقت را به مردم بگوییم، باز هم کسی حرف‌مان را باور نخواهد کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٠, ٠۶:٢٧

   

پر مبحث ترین ها