سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تبعیض تبری بر تن انقلاب است

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٧, ١١:٠۴    نسخه چاپی    
اختلاف طبقاتی بلایی بزرگ و آفتی از درون بر پیکر این جامعه اسلامی است که هر چه زودتر جلوی آن گرفته نشود کارد را به استخوان خواهد زد

فاطمه محمدی

همه مسئولان و کارشناسان، فساد، اعتیاد و سایر جرائم اجتماعی را به فقر ارتباط می دهند اما اگر ریشه ای تر بنگریم این معضلات زیرمجموعه تبعیض هستند اگر نابرابری نبود، فقر در جامعه ثروتمند ایران نقاب در خاک می کشید.  

خبرهای ارائه شده از خط فقر از شکاف طبقاتی بیشتر، در ایران خبر می دهد: رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بیان می کند که ۱۲ میلیون و رئیس کمیته امداد می گوید ۱۱ میلیون نفر زیر خط فقر در کشور وجود دارند، حسین راغفر، طراح نقشه فقر ایران، خط فقر در کشور را ۳۳ درصد بیان می کند و دکتر سید صادق حقیقت استاد دانشگاه معتقد است که معدل دهک اول نسبت به دهک دهم در ایران در سال ۹۶ برای نخستین بار ۱۵ برابر شده‌ است.

سرشماری سال ۹۵ نیز نشان داد که ۲۰ درصد نسبت به سرشماری سال ۹۰، افزایش اجاره نشینی در کشور بوجود آمده و در حالی که معاون وزیر راه وشهرسازی بیان می کند که بیش از هشت میلیون در ایران اجاره نشین هستند، معاون سازمان شهرداری ها و شوراهای شهر وزارت کشور آمار می دهد که ۵۹ درصد مردم ایران مستاجر و۴۰ درصد آپارتمان نشین هستند.

اما نکته اینجاست که آمار ۵۹ درصدی مستاجران به این معناست که به همین میزان افرادی هستند که خانه ای اضافی برای اجاره دادن دارند و گذشته از این طبق نتایج همین سرشماری، دو میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی در ایران وجود دارد.

این اعداد آماری تکان دهنده و دردناک از اختلاف طبقاتی را نشان می دهد و وزیر راه وشهرسازی وضعیت زندگی شهروندی در ایران را نامناسب می خواند و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز معتقد است که فساد محصول تبعیض و بی عدالتی است.

در قرآن کریم گردش ثروت در جامعه و منحصر نبودن آن بین اغنیا به عنوان هدف کسب دستاوردهای مادی توسط لشکریان اسلام برشمرده می‌شود و به این ترتیب بر تبعیض در جامعه اسلامی خط بطلان می کشد وبه گفته شهید مطهری، «بقای یک نظام بدون وجود عدالت اجتماعی در بدنه آن غیرممکن است» اما برنامه عملی برای رفع تبعیض و برقراری عدالت که تمام دولت ها بدون اعمال سلیقه آن را اجرایی کنند وجود ندارد.

راهکار قرآنی رفع نابرابری، تحریم رباخواری، دریافت مالیات های اسلامی مانند زکات، خمس و صدقات و تشویق به انفاق، وقف و قرض الحسنه و زنده کردن روح ایمان و برادری میان مسلمانان است.

طبق تحقیقی در تحلیل شعارهای مردم در زمان انقلاب، مشخص شد که ۳۵ درصد شعارها مربوط به آرمان‌های سیاسی، ۴۸ درصد مربوط به آرمان‌های فرهنگی، ۵.۵ درصد مربوط به آرمان‌های اقتصادی و ۱۰ درصد مربوط به ضرورت وحدت و ایستادگی برای تحقق این آرمان‌ها بوده است.

این آمار نشان دهنده آن است که برای مردم نه مساله اقتصادی بلکه تبعیض آزاردهنده و شعار برابری هم ناشی از همین تفکر بوده است.

تمام دولت هایی که در این سال ها روی کار آمدند در بوجود آمدن این فاصله طبقاتی نقش داشته اند یا نتوانسته اند مانع از ایجاد آن شوند زیرا اجرای درست عدالت مانع این شکاف طبقاتی می شد.

فرزندان و خویشاوندان مسئولان نباید حق آب و گل داشته باشند اما می بینیم که حتی فرزندان دهه هفتادی با پشتوانه پدران بهترین دانشگاه ها و پس از آن بهترین مشاغل را تصاحب می کند و یا خانه ها و خودروهای میلیاردی را حق خود می دانند در صورتی که بسیاری از افراد تحصیل کرده با نداشتن رانت به لشکر بیکاران تحصیلکرده پیوسته اند.

این ها در هیچ جای اسلام و قرآن و جزء آرمان های مردم برای انقلاب که برای آن جان و مال خود را دادند نبود و باید از مسئولان، با گذشت نزدیک به ۴۰ سال از انقلاب پرسید که با عدالت چه کردند؟ و برای اینکه اغنیا غنی‌تر و فقرا فقیرتر نشوند چه تمهیداتی اندیشیده اند؟

مردم تمام سختی ها را متحمل نشدند که دوباره به جای فساد شاه و شاهزادگان، فساد را در آقازاده ها ببینند.

اختلاف طبقاتی بلایی بزرگ و آفتی از درون بر پیکر این جامعه اسلامی است که هر چه زودتر جلوی آن گرفته نشود کارد را به استخوان خواهد زد و مردم از همه مسئولان و دلسوزان نظام می خواهند تا وارد میدان شوند.

برخی سیاستمداران می گویند باید سختگیری های کره جنوبی که در برابر متخلفان حتی نمی گذارند کشتی به ساحل برسد و روی عرشه قانون شکن را اعدام می کنند در ایران اعمال شود اما اگر سیاست های اسلام اجرا و با تعرض کنندگان به بیت المال قاطعانه برخورد می شد وضع به اینجا نمی رسید و حرمت مدیران پاک دست حفظ می شد.

در کشور ثروتمندی مانند ایران با وجود منابع غنی نفت و گاز و معادن و ذخایر غنی و داشتن دریا و دسترسی به آب های آزاد و ظرفیت های متعدد(در حالی که بسیاری از کشورهای پیشرفته که نمونه آن آلمان است از هیچ یک از این مزایا برخوردار نیستند) مردم آن نباید در سطل زباله به دنبال غذا بگردند این یعنی توزیع نابرابر ثروت. در این شرایط افراد از طریق مقایسه با هم احساس فقر می‌کنند.

اقدامات دهه اول انقلاب در خدمات رسانی گاز، آب و برق‌، جاده‌سازی و مدرسه‌سازی، تاثیر زیادی بر فقرزدایی بخصوص از روستاها داشت اما پس از آن به تدریج نابرابری و تبعیض خود را نشان داد.

مردم ما با دارا بودن درآمد سرانه متوسط در جهان و افزایش خدمات رسانی و بهبود سطح زندگی عمومی، ذهنیت بد و کاذبی نسبت به جایگاه خود دارند و ناراضی هستند؛ این نشان می دهد که نابرابری های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کام مردم را تلخ کرده و از احساس تبعیضی که دارند رنج می رند.

این حس در همه اقشار جامعه وجود دارد؛ افراد تحصیل كرده كه اشتغال مناسب ندارند، از تبعیض و نبود شایسته سالاری، رنج می برند و جوانان از نداشتن تسهیلاتی كه برای برخی از اقشار جامعه وجود دارد، احساس نابرابری و حتی آنان که از نظر اقتصادی وضعیت مطلوبی دارند از نداشتن بیشتر آن احساس ناراحتی می کنند.

هر چند طبقه اغنیا و متوسط، صدای بلندی برای تحقق خواسته های خود و فشار به سیاستمداران دارند اما بی توجهی بلندمدت به قشر ضعیف فشارها را بر هم جمع و آنگاه صدای بلندی را از آنان متصاعد می کند صدایی که لرزه بر اندام دست اندرکان حکومت خواهد انداخت. 

کودکان فقیر نیز قربانیان ناتوان امروز هستند که اگر خشن و عقده ای نشوند، در پی انتقام از کسانی هستند که گمان می کنند حق شان را غصب کرده اند.

دزدی ها و اختلاس ها ناشی از ایمانی سست و نابرابری اقتصادی در جامعه است زیرا مردم پیش خود می گویند تفاوت من با دیگری چیست که حقوق ماهانه اش ده ها میلیون تومان است و این حرف مسبب فساد وتوجیهی برای بازکردن راه می شود که برای ثروت اندوزی به هر کاری حتی حرام‌ خواری دست بزنند.

نبود شفافیت، سوءمدیریت، بی‌اعتنایی به منافع ملی، سپردن چندین شغل همزمان به یک نفر، اختلاف نامتعارف حقوق ها، بیکاری و درست اجرایی نشدن مالیات مسبب ایجاد اختلاف طبقاتی در ایران است که اعتماد اجتماعی را از میان می برد.

اگر اشخاص متناسب با ثروت خود مالیات بپردازند چرخه تأمین اجتماعی به طبقات پایین می رسد اما زمانی که سازمان مالیات ایران اعلام می کند که  کمتر از ۲۰ درصد مالیات دهندگان بیش از۸۰ درصد مالیات را پرداخت می کنند و یک نماینده مجلس شورای اسلامی اخیرا افشا می کند که ۷۷ نفر فرارمالیاتی ۹۹۰ میلیاردی داشته اند اجحاف به حق ۲۰ درصد جامعه آشکار است و نشان می دهد که راه ثروت اندوزی عده ای باز گذاشته و برای بقیه بسته شده است.

برخلاف گفته بسیاری از تحلیلگران فقر جامعه را فرو نمی‌ریزد بلکه تبعیض سبب فروپاشی جامعه است.

زمانی که جامعه به فقیر و غنی تقسیم شود مردم را با هم بیگانه و وحدت از میان می رود و به تدریج دچار فقر معنوی می‌شود و وضعیت بحرانی را پیش می آورد که در آن کمتر کسی به منافع ملی و مردمی می اندیشد در چنین شرایطی است که مردم دنبال منجی می گردند و فرصت را در اختیار شیادان عرصه سیاست قرار می دهند و در نتیجه زمینه برای روی کار آمدن افراد و جریان های پوپولیست و فرصت طلب فراهم می شود و ناتوانی آنان در امورات کشور، مردم را سرخورده و بی اعتماد به نظام می کند و اگر سریع راهکاری برای آن اندیشیده نشود فاجعه به بار می آورد.

 لذا مسئولان باید مراقب دین و دنیای مردم باشند.

امام علی(ع) در برخورد با فرماندار بصره، که در میهمانی تجملاتی اشراف حاضر شده بود فرمود:«گمان نمی‌کردم میهمانی مردمی را بپذیری که نیازمندان شان با ستم محروم شده و ثروتمندان شان بر سر سفره دعوت شده‌اند. اندیشه کن در کجایی؟ و بر سر کدام سفره تناول می‌کنی؟ آگاه باش که هر پیرو را امامی است که از او پیروی کند و امام شما از دنیای خود به دو جامه فرسوده و دو قرص نان رضایت داده است. سوگند به خدا، من از دنیای شما طلا و نقره‌ای نیندوخته و از غنیمت‌های آن چیزی ذخیره نکرده‌ام و از زمین دنیا یک وجب در اختیار نگرفته ام».

همچنین وقتی که امام خانه بسیار بزرگ و مجلل یکی از یاران خود را می‌بیند، می‌فرماید: «خداوند بر پیشوایان حق و عدل واجب کرده که خود را با مردم ناتوان و بی‌بضاعت همسو کنند تا فقر ونداری، انسان تنگدست را به اعتراض و طغیان نکشاند و نظام سیاسی را با بی‌ثباتی رو‌به‌رو نسازد».

امام راحل و مقام معظم رهبری نیز همواره تاکید بر اجرای عدالت در کشور داشتند و به گفته رهبری، اگر کسی در جامعه ایران زندگی کند و نفهمد که یکی از نیازها و مطالبات اصلی عدالت است، یک نخبه دردمند و جامع نیست وی گفت که در زمینه‌ عدالت باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم اما پس از این سخنرانی کدام کمیته یا گروهی مسئولیت مدیریت و پژوهش در این زمینه را بر عهده گرفت؟

 ادامه وضعیت فعلی و بی‌تفاوتی ها به حتم موجب بروز آسیب‌های فراوان اجتماعی می‌شود که تبعات آن تمام جامعه را درگیر خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٧, ١١:٠۴

   

پر مبحث ترین ها